EKO Black Belt Seminar 2022 – Dojo Stara Wieś
Ponad 160 karateków z 14 krajów przybyło do Europejskiego Centrum Budo Dojo Stara Wieś by wziąć udział w corocznym Seminarium Czarnych Pasów Europejskiej Organizacji Karate (EKO). Wśród instruktorów prowadzących treningi tradycyjnie znalazły się legendy europejskiego Karate Kyokushin, które swoją Drogę Karate rozpoczynały w latach 60‑tych XX wieku, gdy Kyokushin było jeszcze bardzo młodą odmianą karate. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć karateków z Poznańskiej Szkoły Kyokushin Karate, którzy zawsze bardzo chętnie biorą udział w obozach i seminariach szkoleniowych organizowanych w Starej Wsi przez Polską Federację Karate Shinkyokushinkai.
Doświadczona kadra instruktorska
Z przybyłymi do Starej Wsi w drugi weekend marca karatekami, swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem podzielili się shihan Brian Fitkin 8 dan, shihan Howard Collins 8 dan, shihan Michael Söderkvist 7 dan, shihan Jan Bülow 7 dan, shihan Remigiusz Karpiński 6 dan, shihan Eugeniusz Dadzibug 6 dan oraz shihan Anca Wallmen 5 dan.
Spotkanie z tak znakomitymi mistrzami karate to wspaniała okazja nie tylko do ćwiczenia pod ich okiem, ale także do poznania historii początków Karate Kyokushin. W sobotę, podczas wieczornego sayonara uczestnicy seminarium mieli okazję posłuchać opowieści shihan Briana Fitkina oraz shihan Howarda Collinsa z ich pobytu w Tokyo, kiedy to na przełomie lat 60‑tych i 70‑tych XX wieku ćwiczyli w honbu dojo jako osobiści uczniowie Masutatsu Oyamy.
Z powodu trwającej w Ukrainie wojny, na seminarium nie mógł niestety przybyć shihan Alexander Goncharenko 6 dan. Shinan Goncharenko oraz pozostali karatecy z Ukrainy, pomimo swojej trudnej sytuacji, która uniemożliwiła im przyjazd do Starej Wsi nalegali, żeby tegoroczne seminarium odbyło się zgodnie z planem. W trakcie jednego z treningów karatecy postanowili wyrazić swoje wsparcie dla nich za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Doskonalenie kata oraz kursy sędziowskie
Założeniem tegorocznego seminarium było dokładne przedstawienie wszystkich kata mistrzowskich, zwracając szczególną uwagę na poprawność wykonywania poszczególnych technik oraz ich znaczenie w odniesieniu do realnej walki – niektóre z treningów skupiały się na ćwiczeniu z partnerem technik samoobrony, będących interpretacją (bunkai) technik występujących w kata. Kilka treningów odbyło się z podziałem na grupy według stopni, dzięki czemu jedni mieli okazję doskonalić znane już układy kata, a inni uczyć się ich od podstaw.
Osobną częścią programu EKO Black Belt Seminar były kursy sędziowskie. Dla posiadaczy licencji eurpoejskiej oraz najwyższej licencji krajowej odbyła się część teoretyczna kursu Europejskiej Organizacji Karate, którego kontynuacją będzie część praktyczna przeprowazdona na kwietniowych Mistrzostwach Europy w Tarnowie. Poza tym Polska Federacja Karate Shinkyokushinkai przeprowadziła dla swoich członków kurs teoretyczny na krajowe kategorie sędziowskie.
Karatecy z Poznania w Starej Wsi
Starą Wieś odwiedziło sześcioro karateków z Poznańskiej Szkoły Kyokushin Karate: sensei Maciej Kowalczyk 4 dan, sensei Paulina Majcherek 2 dan, sensei Artur Hryniewicki 1 dan, senpai Katarzyna Andrzejak 1 kyu, senpai Tomasz Kaźmierczak 1 kyu oraz senpai Agnieszka Gałka 4 kyu.